Wpis ten jest poświęcony zamkom znajdującym się w województwie świętokrzyskim. Mają one ciekawą historię, odgrywały wielokrotnie kluczową rolę w historii państwa polskiego. Część z opisanych poniżej zamków to ruiny, które mimo to warto odwiedzić. W tym wpisie przedstawiamy Wam 5 takich zamków.
Województwo świętokrzyskie – mapa zamków:
1. Zamek Królewski w Chęcinach
Zamek Królewski w Chęcinach znajduje się na skalistym wzgórzu. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą aż z 1306 roku, zawarte były w dokumencie potwierdzającym nadanie zamku przez Władysława Łokietka. Zamek był obiektem o wysokiej randze, zwoływano w nim zjazdy możnowładców oraz rycerstwa. Niegdyś znajdował się w nim skarbiec koronny. Co udowadnia jaką kluczową rolę pełniły kiedyś zamki świętokrzyskie. Do dzisiejszych czasów zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta oraz fundamenty budynków mieszkalnych. W jednej z wież znajduje się punkt widokowy, przy ładnej pogodzie widać z niego wierzchołki Tatr! Nam nie udało się ich dostrzec, może Wam się uda 🙂
Więcej informacji, godziny otwarcia oraz cennik znajdują się na stronie internetowej zamku>>.
2. Zamek Rycerski w Sobkowie
Niedaleko Jędrzejowa, w miejscowości Sobków, znajduje się były zespół podworski oraz fortalicja wybudowana w latach 1560-70 przez Stanisława Sobka. Był on możnowładcą z XVI wieku, który dał początek całemu miastu Sobków. Dziś jest to miejscowość o bardzo atrakcyjnym położeniu w pobliżu rzeki Nidy. Odwiedzając Zamek Rycerski w Sobkowie możemy przenocować w fortalicji oraz podziwiać ruiny pałacu Szaniawskich wybudowanego w 1770 roku. Nie ma dużo do zwiedzania, nie ma tam też muzeum. Zamek ma w ofercie takie atrakcje jak: jazdy konne, spływy kajakowe, pokazy i walki rycerskie a także pokazy sokolnicze i wiele więcej.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Zamku Rycerskiego w Sobkowie>>.
3.”Polskie Carcassonne” – średniowieczne miasto Szydłów i ruiny Zamku królewskiego
Podczas planowania tego wyjazdu nie sądziliśmy że trafimy do tak interesującego miejsca jakim jest Szydłów. Szkoda że mało się o nim mówi, ponieważ ma zachowany XIV-wieczny układ urbanistyczny i średniowieczne mury! Pod tym względem Szydłów zrobił na nas duże wrażenie. Jeśli chodzi o zamek to jest to ruina niedużego zamku królewskiego. Reasumując polecamy zobaczyć jak wyglądało kiedyś średniowieczne miasto. W okolicy zamku znajduje się muzeum, a także małe jaskinie, z którymi związana jest historia miejscowego zbója. Zwiedzanie Szydłowa można połączyć z organizowaną corocznie w sierpniu imprezą zwaną „Świętem Śliwki”.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Miasta i Gminy Szydłów>>.
4. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamki świętokrzyskie są dowodem na to jaką kiedyś potęgą była Polska. Ta rezydencja należąca kiedyś do rodziny Ossolińskich została wybudowana w typie palazzo in fortezza. Siedziba ta pełniła funkcję obronną a zarazem była luksusowym pałacem. Ruiny są dość dobrze zachowane i można tam spacerować.
Godzinny otwarcia, cennik i więcej informacji na stronie Zamku Krzyżtopór>>.
5. Zamek Królewski w Sandomierzu
Ostatnim na naszej liście jest Zamek Królewski w Sandomierzu. Jego czasy sięgają XII wieku ale swój obecny kształt posiada od końca XIX stulecia, kiedy to pełnił funkcję więzienia. W swojej historii gościł wielu władców Polski a teraz jest dostępny do zwiedzania dla każdego w związku z tym, że stworzono tam muzeum. Z zamku rozpościera się widok na rzekę Wisłę. Koło niej są bulwary, gdzie z pewnością można odpocząć. Stamtąd można udać się na spacer w stronę Starego Miasta.
Więcej informacji, godziny otwarcia oraz cennik na stronie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu>>.
Zamki świętokrzyskie są czasem pomijane przy planowaniu wycieczek co uważamy za krzywdzące. W związku z tym zachęcamy Was do odwiedzenia chociaż jednego z nich.
Jest to nasz pierwszy wpis na blogu, jeśli chcesz poznać nas bliżej przejdź do zakładki O nas>>.