Nasz pierwszy wyjazd nad morze kamperem był wspaniały. Lubimy spędzać czas aktywnie i dużo zwiedzać, dlatego wybraliśmy Świnoujście ze swoimi fortami i bogatą historią.
Podczas naszego pobytu pogoda dopisywała, było gorąco, trochę plażowaliśmy i kąpaliśmy się w morzu. Jak na nasz Bałtyk woda była całkiem ciepła. Jednak były tam też meduzy, które nie są groźne dla człowieka, nie parzą ale i tak nie ma się ochoty ich dotykać. Na plaży i na brzegu morza można było znaleźć wiele pięknych muszelek. Zachody słońca były niesamowite, więc braliśmy sobie krzesełka, siadaliśmy nad brzegiem morza i podziwialiśmy je 🌅
Co prawda trzeba się do Świnoujścia przeprawić promem ale to też uznaliśmy za atrakcje 😃 Świnoujście pozytywnie nas zaskoczyło, oto atrakcje i praktyczne informacje o tym mieście.
Świnoujście – mapa
Na mapie zaznaczyliśmy miejsca do zwiedzenia, camping, miejsca postojowe i parkingi, po kliknięciu na dany punkt pojawi się więcej informacji oraz link do danego miejsca.
Jak dojechać do Świnoujścia i gdzie się zatrzymać?
Świnoujście znajduje się na trzech wyspach: Karsibór, Uznam i Wolin. Większa część miasta znajduje się na wyspie Uznam i aby się tam dostać należy przeprawić się promem od strony polskiej lub wybrać drogę lądową przez Niemcy.
Prom
Prom dla odwiedzających miasto znajduje się na trasie drogi krajowej nr 93. Trzeba mieć to na uwadze, gdyż druga przeprawa jest tylko dla mieszkańców. Prom kursuje według rozkładu, niestety należy się uzbroić w cierpliwość bo czeka się czasem nawet powyżej 1,5 godziny. Warto też wiedzieć, że na prawym pasie stoją samochody osobowe (w tym kampery) a po lewej stronie stoją samochody ciężarowe.
Rozkład kursowania promów (PRZEPRAWA CENTRUM) znajduje się na stronie: Żeglugi Świnoujskiej
Campingi i postoje
Na mapie zaznaczyliśmy dwa miejsca gdzie można się zatrzymać. Pierwsze z nich to camping, drugie zaś to parking przy marinie. My zatrzymaliśmy się na parkingu w marinie, okazał się on tańszy. Można tam podłączyć się do prądu, toalety są w cenie ale prysznice już nie. Jest również miejsce do mycia naczyń. Jeżeli chodzi o obsługę kampera to można nabrać wodę do zbiornika za dodatkową opłatą, jednak nie ma miejsca do zlania szarej wody. Kasetę z toalety można opróżnić tylko w WC. Jest możliwość ustawienia kampera w cieniu a do większych sklepów jest niedaleko.
Strona internetowa mariny>>
Polecamy zabrać ze sobą rowery, ponieważ w Świnoujściu jest dużo ścieżek rowerowych i można aktywnie spędzić czas.
Na mapie zaznaczone są parkingi, na których najlepiej stanąć wybierając się do Fortu Gerharda, latarni morskiej a także do Podziemnego Miasta.
Poniżej zdjęcia mariny jachtowej, w której się zatrzymaliśmy 😊
Atrakcje
Stawa „Młyny”
Jest to znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, mierzący 10 metrów wysokości. Znajduje się on na końcu falochronu, przy ujściu rzeki Świny. Jest to tak charakterystyczny znak dla Świnoujścia jak Wieża Eiffla dla Paryża. Do tej atrakcji można dojść plażą.
Z tą atrakcją wiąże się pewna legenda. Otóż gdy Świnoujście zaczęło być miastem portowym, większość mężczyzn rozpoczęła pracę na statkach jako marynarze. Wypływali oni w długie rejsy i wracali zmęczeni oraz postarzeni. Żony czekały na swych marynarzy, jedną z nich była Alicja, która gdy zobaczyła męża, zrozpaczona poszła na brzeg morza płakać. Coś kazało jej pójść do wiatraka, a tam w środku był stary młynarz. Powiedział on kobiecie aby przyszła ona na drugi dzień wspólnie z mężem, którego miała okładać błotem, zażywać z nim kąpieli w morzu i spacerować. Po tygodniu młynarz wziął męża Alicji do wiatraka. Marynarz wyszedł stamtąd młodszy. Gdy wieść o cudownych mocach młynarza rozniosła się, zaczęli tam przybywać inni marynarze. Jednak nikt nie znał sekretów młynarza, i gdy ten zmarł, mechanizm wiatraka stanął.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Muzeum znajduje się w budynku byłego ratusza miejskiego. Jest to najstarszy budynek w mieście. Na wejściu wita nas duże akwarium z kilkoma rybkami i krewetkami.
Oprócz zwiedzania samego muzeum możemy dokupić sobie bilet na wystawę akwarystyczną 🐠 My byliśmy nią zachwyceni 😊 Można było tam spotkać różne rybki, między innymi Marlina i Dory z bajki „Gdzie jest Nemo?”. Uważamy, że dzieci byłyby zachwycone 😃
W muzeum możemy poznać historię Świnoujścia, a także zobaczyć faunę mórz i oceanów, przyrządy nawigacyjne, dawne narzędzia połowowe, marynarskie stroje, modele statków i żaglowców.
Za muzeum znajduje się skwer, w którego centrum jest fontanna i tablica poświęcona „Tym co nie powrócili z morza”. Po bokach można podziwiać wielkie kotwice.
Park Zdrojowy
Jest to zabytkowy park, który ma powierzchnię 58 ha, został on utworzony w XVIII w. W parku jest pełno ławeczek, na których można odpocząć, a w gorące dni schować się w cieniu drzew. Godzinami można po nim spacerować i odkrywać jego zakątki.
Promenada w Świnoujściu
Jest to jedna z najpopularniejszych tras do spacerowania w Świnoujściu. Na promenadzie znajduje się fontanna przy której można się schłodzić w gorące dni. Wzdłuż niej są ławeczki oraz miejsca do zapięcia rowerów. Obok niej znajduje się również muszla koncertowa, gdzie latem odbywają się różne wydarzenia kulturalno – artystyczne. Cała promenada jest usłana restauracjami oraz knajpkami, więc można sobie siąść w którejś z nich i zjeść pyszną rybkę 🐟
Transgraniczna Promenada
Symboliczna brama, postawiona na granicy Polski z Niemcami. Można się tam dostać szlakiem rowerowym R10, my tak zrobiliśmy 🚴♂️🚴♀️
Fort Anioła
Jest to muzeum architektury militarnej. Został on zbudowany w latach 1854 – 1858 jako punkt artyleryjsko – obserwacyjny Twierdzy Świnoujście (pruski zespół fortyfikacji broniący portu). W czasach II wojny światowej został on przebudowany i wyposażony we wszystkie dostępne zdobycze techniki takie jak: elektryczność, ogrzewanie, radar, telegraf, telefon itd. Pełnił on rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie przejęty przez Rosjan. Można się tu zetknąć z epoką pruską, niemiecką i radziecką. Fort swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do Zamku św. Anioła w Rzymie.
W forcie oprócz obejrzenia wystaw, można przymierzyć stroje z różnych epok.
„Kopalnia bursztynu”
Obok Fortu Anioła została otworzona kolejna atrakcja, „kopalnia bursztynu”. Po wykupieniu biletu dostajemy łopatkę, sitko i woreczek na zebrany bursztyn. Trzeba się trochę napracować, ale zabawa jest świetna😀 Na zebranie bursztynu mamy 15 minut. Znaleziony bursztyn możemy ze sobą zabrać do domu. Bursztynu w piasku jest bardzo dużo, więc nie ma się co przejmować tym, że nic nie znajdziemy.
Fort Zachodni
Jest to Muzeum Historii Twierdzy. Zbudowano go w latach 1856 – 1861 jako niewielką redutę artyleryjską, a w latach 1878 – 1887 rozbudowano do rozmiarów ciężkiej, ufortyfikowanej baterii nadbrzeżnej, otoczonej fosą. W czasach I wojny światowej stacjonowała tam bateria czterech ciężkich dział nadbrzeżnych, kalibru 210 mm. W czasie II wojny światowej stacjonowała tam bateria „Henningsen”.
W forcie można usiąść na działach przeciwlotniczych i poustawiać kąt nachylenia działa oraz kierunek ostrzału. Znajduje się tam również muzeum, gdzie można zobaczyć stroje niemieckie, radzieckie, stroje polskich marynarzy oraz broń z różnych epok.
Latarnia morska
Świnoujście posiada najwyższą latarnię na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, a zarazem najwyższą na świecie wykonaną z cegły. Po raz pierwszy swoim światłem rozbłysła 1 grudnia 1857 roku. Mierzy ona 67,7 m, a na jej szczyt prowadzi aż 308 schodów. Dały nam w kość 😀 W połowie drogi na szczyt zrobiliśmy sobie krótką przerwę. Na dole latarni można zakupić sobie certyfikat pokonania 308 schodów na szczyt.
Z latarni rozpościera się widok na cieśninę Świnę, wybrzeże a z drugiej strony na port handlowy.
Fort Gerharda
Fort wybudowano w połowie XIX wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych dziewiętnastowiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Fort został zbudowany ze specjalnej cegły, która była wypalana przez kilka lat. Wszystko po to, aby nie kruszyła się jak zwyczajna cegła tylko odpadała warstwami. Dzięki temu wyjątkowemu budulcowi jeszcze dziś możemy podziwiać fort w tak dobrze zachowanym stanie. Zwiedzamy go z przewodnikiem, który utrzymuje wycieczkę w stylu wojskowym, a sam ubrany jest w mundur pruski.
Na terenie fortu znajduje się muzeum wyposażone w niesamowitą ilość broni. W muzeum znajduje się nawet niemieckie działo przeciwlotnicze, potocznie zwane „osiemdziesiątką ósemką”.
Ciekawostka, w forcie mają naturalne kosiarki, w postaci kóz 🐐
Ten fort podobał nam się najbardziej ze wszystkich 😊
Podziemne miasto – Bateria Vineta
Jest to sieć podziemnych korytarzy, które łączą kilka wielkich schronów. Ich długość to prawie kilometr. Całość schowana jest głęboko w lesie, schrony przykryte zostały ziemią aby kompleks był niewidoczny z powietrza, a nawet z lądu. Obiekt również zwiedzamy z przewodnikiem ubranym w mundur żołnierza Ludowego Wojska Polskiego.
Początkowo była to bateria chroniąca bazę Kriegsmarine. Później została ona przejęta przez Rosjan, którzy przekazali ją z kolei Ludowemu Wojsku Polskiemu. To Polacy wybudowali podziemne korytarze łączące schrony.
W obiekcie przedstawiona jest historia Baterii Vineta za czasów niemieckich i polskich. Jedną z wielu ciekawostek dotyczących podziemnego miasta jest to, że zachowały się tam oryginalne niemieckie toalety, z czasów II wojny światowej.
Było to miejsce skąd polscy generałowie mieli dowodzić w wypadku III wojny światowej. W ziemi zostało pociągnięte ponad 400 km kabla, dzięki czemu było to jedyne miejsce w Polsce, które w razie zerwania wszelkiej łączności miało nadal kontakt z Warszawą. Była to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic „zimnej wojny”.
Jest to według nas najciekawsza atrakcja Świnoujścia 😊
Polecamy również obejrzeć film „Jack Strong” lub przeczytać książkę „Atomowy szpieg” o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim przed lub po zwiedzeniu Baterii Vineta.
Ciekawostki dodatkowe dotyczące miasta Świnoujście
W Świnoujściu można spotkać wiele bunkrów i fortyfikacji, ze względu na istnienie Twierdzy Świnoujście, czyli pruskiego zespołu fortyfikacji broniącego portu. Do Twierdzy należały cztery forty. Trzy z nich opisaliśmy. Czwarty z fortów został zbudowany w latach 1848-1860. Posiadał on ok. 70 dział, więc był to największy fort ze wszystkich należących do Twierdzy Świnoujście. Został wysadzony i rozebrany w latach 70. XX wieku w związku z rozbudową portu w Świnoujściu.
Świnoujście było i jest do dzisiaj portem wojennym. To z portu Świnoujście 24 sierpnia 1939 roku wypłynął SMS Schleswig-Holstein bezpośrednio na Gdańsk, by później ostrzelać Westerplatte.
Zachęcamy do odwiedzenia Świnoujścia i zapoznania się z jego historią.
Zobacz jeszcze nasz film ze Świnoujścia: