Kolejnym punktem naszego wyjazdu nad morze było nadmorskie miasto Międzyzdroje. Znajduję się ono na wyspie Wolin, byliśmy tam na przełomie sierpnia i września więc słońce nas solidnie ogrzewało. Ten wpis stanowi przewodnik po atrakcjach, które naszym zdaniem warto zobaczyć.
Międzyzdroje jest to typowo turystyczne miasteczko nadmorskie. Turystów było znacznie więcej niż w Świnoujściu a plaża jest węższa, także jeżeli chce się wybrać ulubione miejsce na plaży należy wybrać się dużo wcześniej. Każdy wieczór kończyliśmy oglądając zachody słońca 🌅
Międzyzdroje – mapa
Na mapie zaznaczyliśmy miejsca do zwiedzenia, camping, miejsca postojowe, po kliknięciu na dany punkt pojawi się więcej informacji oraz link do danego miejsca.
Gdzie się zatrzymać?
Campingi i postoje
Na mapie zaznaczyliśmy dwa miejsca gdzie można się zatrzymać. Pierwsze z nich to camping, drugie zaś to parking płatny. My zatrzymaliśmy się na parkingu, okazał się on tańszy. Parking jest ogrodzony i monitorowany, można tam podłączyć się do prądu, toalety i prysznice są dodatkowo płatne i trzeba czasem czekać na kluczyk. Najwygodniej gdy korzysta się z własnej toalety i łazienki w kamperze. Nie ma miejsca do umycia naczyń. Jeżeli chodzi o obsługę kampera to można nabrać wodę do zbiornika za dodatkową opłatą oraz zlać szarą wodę również za dodatkową opłatą. Nie ma miejsca do opróżnienia kasety z WC. Nie ma możliwości ustawienia kampera w cieniu. 100 metrów od parkingu jest duży sklep.
Atrakcje
Molo
Jest to najdłuższe betonowe molo w Polsce. Mierzy 395 metrów. Pierwsze drewniane zostało zbudowane w 1906 roku. Obecna konstrukcja molo istnieje od 2005 roku. Z molo roztacza się panorama na Zatokę Pomorską. Można również z niego zobaczyć Kawczą Górę. Na molo znajdują się sklepy, kawiarnie oraz przystań dla statków wycieczkowych.
Promenada gwiazd
Jest ona związana z Festiwalem Gwiazd, organizowanym od 1996 roku. Możemy na niej zobaczyć ponad 100 odcisków dłoni artystów uwiecznionych w brązie i pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru. Możemy tam przyłożyć swoje ręce do rąk takich artystów jak: Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Witolda Pyrkosza, Pawła Królikowskiego, Macieja Zakościelnego i wiele innych.
Oceanarium
Międzyzdroje od niedawna posiada nową atrakcję jaką jest Oceanarium. Jest to atrakcja, która najbardziej nam się podobała. Możemy tam spotkać się z rekinami oko w oko oraz poczuć się jak pod wodą w półtunelu. Oceanarium ma 3 poziomy. Znajduje się tam wiele gatunków ryb. Podczas spacerowania po oceanarium w tle słychać delikatną relaksacyjną muzykę, która wprawia w cudowny nastrój. Można tam poczuć magię, moc wody oraz otaczającej nas natury. Oprócz oglądania ryb w akwariach można tam zagrać w grę, w której wcielamy się w postać rekina, a także zobaczyć modele różnych rekinów w skali 1:1.
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego
W muzeum możemy poznać wiele gatunków zwierząt żyjących na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Po zakupie biletów otrzymujemy audioprzewodniki, na których możemy posłuchać informacji o okazach znajdujących się w muzeum oraz poznać parę ciekawostek związanych z poszczególnymi zwierzętami oraz przyrodą.
Gabinet Figur Woskowych
Możemy tam zobaczyć 100 postaci z wosku, naturalnej wielkości, należących do świata nauki, polityki czy sztuki. Są tam figury woskowe: Fryderyka Chopina, księżnej Diany, Alberta Einsteina, Adama Mickiewicza czy Shreka. Polecamy tę atrakcje dzieciom, nas ona nie zachwyciła.
Kawcza Góra
Jest to wzniesienie liczące 61 m n.p.m. Można na nie wejść lasem lub od strony plaży, po schodach, które są uznane za najdłuższe i najwyższe schody na całym polskim wybrzeżu. My wybraliśmy drogę przez las, szliśmy w pięknych okolicznościach przyrody. Na szczycie co prawda było widać mniej niż z punktu widokowego nad klifem i dlatego żałujemy że nie wybraliśmy drogi po schodach. Następnym razem gdy odwiedzimy Międzyzdroje na pewno to nadrobimy i podzielimy się z Wami wrażeniami i zdjęciami.
Zagroda Pokazowa Żubrów
Do zagrody dojechaliśmy na rowerach. Trochę się namęczyliśmy, ponieważ droga, którą wybraliśmy była pełna korzeni ale daliśmy radę a na zjazd wybraliśmy drogę przyjemniejszą, wysypaną żwirkiem. W zagrodzie możemy podziwiać kilka okazów żubrów ale także orła bielika, jelenia szlachetnego oraz dzika.
Ciekawostki dodatkowe dotyczące Międzyzdrojów
Przy wejściu na plażę, którym wchodziliśmy, przy ulicy Bohaterów Warszawy zaciekawił nas piękny, duży ale niestety niszczejący budynek. Gdy zauważyliśmy na nim napis „Bałtyk” zaczęliśmy szukać o nim wiadomości w internecie. Okazało się, że budynek ten został wybudowany w 1870 roku jako luksusowy Hotel Seeblick. Budynek został przebudowany i powiększony w 1910 r. oraz w latach 1927-1930. Po wojnie obiekt zmieniono na Wojskowy Dom Wypoczynkowy „Bałtyk”. W latach 90. ośrodek został sprzedany przez wojsko prywatnemu inwestorowi. Od tego czasu budynek zaczął popadać w ruinę. Na początku 2017 r. „Bałtyk” został sprzedany. Nowy właściciel miał odnowić budynek i stworzyć tam restaurację oraz apartamenty ale nic z budynkiem się nie dzieje, a szkoda bo jest naprawdę piękny.
Więcej jego zdjęć możecie zobaczyć na stronie>>
Podsumowanie
To był nasz pierwszy wyjazd kamperem nad polskie morze, na pewno nie ostatni 😊
Podczas tego wyjazdu testowaliśmy większego, lepiej wyposażonego kampera. Sprawdził się bardzo dobrze. Nie byliśmy zmuszeni do podłączenia do prądu 220 V, wystarczała nam energia z solara. Dodatkowo w kamperze była łazienka, więc nie musieliśmy korzystać z łazienek w marinie i na parkingu. Mimo tych wszystkich wygód, tęskniliśmy jednak za naszym „Osiołkiem”.
W ostatni dzień naszego pobytu w Międzyzdrojach zerwał się spory wiatr i mogliśmy zobaczyć większe fale 🌊😊 Spędziliśmy go na plaży żegnając się z morzem 🌊
Polecamy też zobaczyć nasz wpis ze Świnoujścia, które było pierwszym punktem naszej nadmorskiej wyprawy.
Zobacz jeszcze nasz film z Międzyzdrojów: