Po wizycie na przepięknej Górze Miedzianka wybraliśmy się w nie mniej urodziwe okazy przyrody nieożywionej. Pierwsza na naszej trasie znalazła się Stokówka. Przy wyszukiwaniu ciekawych atrakcji znajdujących się niedaleko Miedzianki natknęłam się na ten nieczynny już kamieniołom.
Stokówka – mapa
Na mapie zaznaczyliśmy miejsca, do których warto się udać, camping, miejsca postojowe i parkingi, po kliknięciu na dany punkt pojawi się więcej informacji oraz link do danego miejsca.
Gdzie się zatrzymać?
Campingi i postoje
My nie zatrzymywaliśmy się na żadnym campingu, ponieważ mieszkamy niedaleko. Jednak zaznaczyliśmy na mapie najbliższy camping, nie byliśmy na nim więc nie mamy opinii o tym miejscu.
Parkingi
Jadąc na miejsce kolejnej atrakcji zatrzymaliśmy się na poboczu naszym Osiołkiem, z okna widzieliśmy las i w takich okolicznościach przyrody postanowiliśmy zjeść obiad. Zawsze obiad w podróży smakuje cudownie. Po spojrzeniu na mapy okazało się również że stoimy obok kamieniołomu Ostrówka, który wspominaliśmy we wpisie o Miedziance>>. To tam teraz wydobywany jest wapień.
Po zjedzeniu obiadu, przejechaliśmy kawałek i zatrzymaliśmy się na parkingu przy lesie, tam gdzie inne samochody.
Camping i parkingi zaznaczone są na naszej mapie powyżej.
Kamieniołom Stokówka
Z parkingu przy lesie ruszyliśmy już pieszo. Idąc nie spodziewaliśmy się, że Góra Stokówka zrobi na nas takie wrażenie. Po krótkiej wędrówce nagle wyłonił się przed nami niesamowity obraz, wielki wąwóz stworzony z czerwonych kalcytowych skał. W tym samym momencie zgodnie powiedzieliśmy WOW.
Stokówka to nieczynny już kamieniołom, gdzie wydobywano jedną z największych w regionie świętokrzyskim żył kalcytowych. Kalcyt, który tu występuje jest nazywany „różanką”. Nazwa ta wzięła się stąd że jest on zabarwiony związkami żelaza, które tworzą różyczki i falowane pasemka. Różanka jest to jedyny prawdziwy marmur wydobywany w rejonie chęcińskim (świętokrzyskim). Na dole wzniesienia jest miejsce na ognisko, gdzie tego dnia było sporo osób. Stokówka teraz jest przede wszystkim miejscem treningu dla początkujących wspinaczy, znajduje się tam wiele ścianek wspinaczkowych. Jednak nie spodziewaliśmy się że aż tak wiele.
Po wejściu na wzniesienie naszym oczom ukazał się niesamowity widok. Niesamowity, ponieważ ujrzeliśmy długą ścianę, na której wspinało się wielu wspinaczy. Uczyły się tam wspinać nawet dzieci. Ścianki wspinaczkowe sięgają momentami do 18 metrów wysokości, są na nich zamontowane odpowiednie haki i inne zabezpieczenia ułatwiające wspinaczkę. Ponapawaliśmy się chwilę tym niesamowitym widokiem i ruszyliśmy w kierunku następnej atrakcji, która była stosunkowo niedaleko a mianowicie Jaskini Piekło.
Podsumowanie
Kamieniołom Stokówka wspominamy jako miejsce niesamowite. Idzie się leśną dróżką po czym zza drzew „wyskakuje” wielki wąwóz.
Kolejne zaskoczenie czekało na nas również na szczycie wąwozu, gdzie ujrzeliśmy długą kalcytową ścianę wraz ze wspinaczami na niej.
Warto wyszukiwać ciekawe miejsca, nawet te mniej popularne. Zawsze można się miło zaskoczyć.
Poniżej vlog z tej wycieczki: