Kolejnym miejscem, do którego się wybraliśmy jest Góra Ciosowa. Jest to kolejne miejsce znajdujące się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. W jego skład wchodzą m.in. Jaskinia Piekło>>, kamieniołom Stokówka>> czy też Góra Miedzianka>>. W tą podróż zabraliśmy również osobę, którą już możecie znać jeśli śledzicie wpisy na naszym blogu, brata Pauliny Mikołaja.
Góra Ciosowa – mapa
Na mapie zaznaczyliśmy miejsca, do których warto się udać, camping, miejsca postojowe i parkingi, po kliknięciu na dany punkt pojawi się więcej informacji oraz link do danego miejsca.
Gdzie się zatrzymać?
Campingi i postoje
My nie zatrzymywaliśmy się na żadnym campingu, ponieważ mieszkamy niedaleko. Jednak zaznaczyliśmy na mapie najbliższy camping koło Toru Kielce.
Parkingi
Zaparkowaliśmy na poboczu zaraz przy wejściu na szlak wiodący na Górę Ciosową. Miejsca jest dużo więc większym kamperem też się tam zmieścicie.
Camping i parkingi zaznaczone są na naszej mapie powyżej.
Góra Ciosowa
Aby dojechać do Góry Ciosowej należy kierować się od strony Kielc w kierunku gminy Miedziana Góra, gdzie znajduje się Tor Kielce. Przed Torem trzeba skręcić w lewo, gdzie zobaczycie drogowskaz na wieś Ciosowa. I tak po przejechaniu niedalekiej drogi po prawej stronie zobaczycie zatoczkę (pobocze), w której można zaparkować. Tam też znajduje się tablica informacyjna dotycząca Góry. Idzie się po czerwonym szlaku i po kilkuminutowym spacerze ukazują się wysokie ściany z piaskowca.
My postanowiliśmy najpierw udać się na punkt widokowy znajdujący się na górze, chociaż w tej chwili drzewa urosły i mało widać znad ich koron. Uważajcie na siebie będąc na punkcie, ponieważ jest tam wysoko a łatwo można się stamtąd ześliznąć. Z punktu zobaczyliśmy jednak, że na dole jest miejsce po ognisku, od razu skojarzyło nam się to z grą Tomb Raider i stwierdziliśmy, że koniecznie musimy tam dotrzeć, więc wróciliśmy się kawałek aby zobaczyć Górę z dołu.
Na tym terenie znajdował się kiedyś kamieniołom i dlatego też na jednym ze zboczy Góry został odsłonięty czerwony triasowy piaskowiec tumliński. Kolor czerwony piaskowce zawdzięczają zawartości związków żelaza. Skały robią niesamowite wrażenie, wydaje się, że są poukładane jak klocki. Ściany mają wysokość nawet 20 m, długość ściany to ok. 70 m. Góra Ciosowa jest uznana za pomnik przyrody nieożywionej od 1987 roku. Tak jak chcieliśmy dotarliśmy do miejsca, które widzieliśmy z punktu widokowego. Podeszliśmy bliżej do samej ściany, można było jej dotknąć czy spojrzeć od dołu na jej niesamowitą wysokość. Mikołaj odkrył tam również podobieństwo do kolejnej gry a mianowicie Assasin’s Creed, w której w jednej z części główny bohater wspinał się po podobnych skałach. Na ścianach Góry było widać dziurki, podejrzewamy że kiedyś były tam haki i wspinano się tam.
Podsumowanie
Skały, które możemy oglądać pochodzą sprzed ponad 240 mln lat. Gdyby nie to ze znajdował się tu kamieniołom, te piękne skały znajdowałyby się pod warstwą ziemi, porośniętej drzewami. Kamieniołom działał tu do 1975 roku. Jest to miejsce mało odwiedzane więc można tam spędzić spokojne popołudnie wybierając się na spacer w tę okolicę.
Poniżej vlog z tej wycieczki: