Po zwiedzaniu Góry Ciosowej mieliśmy zaplanowaną dalszą część wycieczki na Skałki Piekło pod Niekłaniem, ale z racji tego, że mieliśmy jeszcze dużo czasu, a miejsce to jest niedaleko od Góry postanowiliśmy przejechać się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Oblęgorek – mapa
Na mapie zaznaczyliśmy muzeum, po kliknięciu na punkt pojawi się więcej informacji oraz link do miejsca. Na mapie zaznaczyliśmy też linią trasę prawidłowego dojazdu do muzeum, bo nawigacje często płatają figla z tym miejscem.
O Henryku Sienkiewiczu słów kilka
Żył on w latach 1846-1916. Jest autorem wielu nowel, m.in. Janko Muzykant, Sachem czy Latarnik. Interesował się przeszłością Polski, co można ujrzeć w jego wybitnych powieściach historycznych Quo vadis, Krzyżacy czy Trylogii (Ogniem i Mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski).
Sienkiewicz jest również autorem powieści przygodowej dla młodzieży W pustyni i w puszczy (powieść ta ma dla nas szczególne znaczenie ze względu na nazwisko pojawiające się w niej). Wiele z powieści Henryka Sienkiewicza doczekało się ekranizacji. Wiele z Was na pewno oglądało większość z tych filmów.
W ciągu 25 lat swojej pracy literackiej stał się najpopularniejszym polskim pisarzem. I tak przechodzimy do pojawienia się w tej historii pałacyku w Oblęgorku.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
To właśnie w 1900 roku społeczeństwo polskie ofiarowało pisarzowi na jego jubileusz majątek w Oblęgorku. Pałacyk został wybudowany w latach 1900-1902. Budynek z zewnątrz naprawdę robi wrażenie, jest elegancki, z basztą oraz różnymi rzeźbami. Sienkiewicz traktował go jako letnią rezydencję. Oblęgorek był obciążony długiem hipotecznych, jednak Sienkiewicz nigdy nie chciał cofnąć decyzji o chęci posiadania tego majątku ziemskiego. Z jego korespondencji oraz relacji osób mu bliskich wynika, że był on z niego dumny i naprawdę do niego przywiązany. Nazywał go „odwieczną siedzibą przodków”. Pisał o nim również: „Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych…” Sienkiewicz ostatecznie opuścił Oblęgorek w sierpniu 1914 roku i udał się z rodziną do Szwajcarii, gdzie zmarł. Dziś można stwierdzić, że Sienkiewicz jest pisarzem znanym na arenie międzynarodowej dzięki otrzymaniu w 1905 roku literackiej Nagrody Nobla.
Pisarz szybko opuszczał pałacyk i dzięki gospodyni udało się zabezpieczyć większość cennych rzeczy znajdujących się w nim. W 1917 roku do pałacyku wróciła żona pisarza i mieszkała tam do 1925 roku, po jej śmierci mieszkał tam syn Sienkiewicza wraz ze swoją żoną i dziećmi. Ze względu na burzliwą historię Polski w latach późniejszych budynek przejęty przez Armię Czerwoną niszczał. Przez pewien czas w pokojach pałacu trzymano nawet kury i świnie. W końcu rodzina otrzymała pałac, lecz w opłakanym stanie, a nie było środków potrzebnych na jego remont. Jedynym ratunkiem dla pałacu było oddanie go państwu w celu utworzenia tam muzeum. I tak w 1956 roku dzieci Henryka Sienkiewicza zrzekły się go wraz z 2 ha parku. Niestety przekazanie nie gwarantowało finalizacji całej inwestycji. Właściwie dzięki inicjatywie społecznej udało się odremontować pałacyk. Dużą zasługę w utworzeniu muzeum miała również Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, czyli Cepelia, która podjęła się renowacji wszystkich mebli oblęgorskich. Z całej Polski od instytucji i placówek naukowych oraz od osób prywatnych przychodziły dary dla muzeum oraz pieniądze, dzięki którym można było kupić obrazy i inne przedmioty, które kiedyś były w pałacyku.
Ostatecznie muzeum zostało otwarte 26 października 1958 roku. Pierwszym kustoszem została synowa pisarza Zuzanna i funkcję tę pełniła przez dziesięć lat. Do ciekawostek należy fakt, że już za życia pisarza można było zwiedzać pałacyk. Odbywało się to pod nieobecność pisarza, a przewodnikiem była wtedy gospodyni Sienkiewicza. Miło zaskoczyliśmy się wchodząc do muzeum, ponieważ z racji koncertu, który miał się tam odbyć wejście było darmowe.
Na parterze pałacyku odtworzono mieszkanie Sienkiewicza – jego gabinet, jadalnię, palarnię i sypialnię. Pierwsze piętro, na którym kiedyś znajdowały się pokoje żony i dzieci pisarza teraz mieści wystawę, gdzie można zobaczyć wycinki z gazet dotyczące pisarza, powieści pisarza przetłumaczone na różne języki (np. W pustyni i w puszczy czy Krzyżacy w języku chińskim), a także kopię nagrody Nobla. W muzeum znajduje się również biblioteka, która posiada 3500 pozycji, z czego 700 należało kiedyś do pisarza.
Wokół Pałacyku Henryka Sienkiewicza rozciąga się przepiękny park w stylu angielskim.
Po boku Pałacu znajduje się dosyć spora górka, być może Sienkiewicz kiedyś przyjechał do rezydencji w zimę i wyobrażaliśmy sobie pisarza zjeżdżającego z niej na sankach.
Kolejną z ciekawostek jest to, że właśnie w Oblęgorku w 1935 roku znaleziono testament pisarza.
Obok pałacyku znajduje się również wielka ogrodzona polana, gdzie pasały się konie. Jeden podszedł bliżej zaintrygowany naszym Osiołkiem i udało się zrobić mu zdjęcie.
Poniżej vlog z tej wycieczki: