Kolejnym miejscem „piekielnym” na naszej mapie miejsc odwiedzonych są Skałki Piekło pod Niekłaniem. W lesie, na długości ok. 1 km rozciągają się skały, w cudowny sposób wyrzeźbione przez naturę.
Skałki Piekło – mapa
Przejeżdżając z Oblęgorka na Skałki Piekło zaczęliśmy się rozglądać za miejscem, w którym moglibyśmy zatrzymać naszego Osiołka i zjeść obiad. Jednak po sprawdzeniu miejscówek na Park4night odkryliśmy, że musielibyśmy jechać trochę kilometrów i później się wracać, więc Tomek podjął męską decyzję, że zjemy na parkingu znajdującym się na początku szlaku na Skałki Piekło. Było tam wiele samochodów (byliśmy w weekend), ale udało się zaparkować Transita, parking zaznaczyliśmy na mapce powyżej. Wstawiliśmy dodatkowe krzesło przy stole dla Mikołaja i zjedliśmy obiad. Jedliśmy pesto z bazylii z makaronem, Mikołaj stwierdził, że nigdy nie smakowało mu nic tak bardzo, bo ten klimat obiadu zjedzonego w kamperze z widokiem na gęsty las to jest coś wyjątkowego. Niedaleko parkingu znajduje się też punkt czerpania wody, widzieliśmy, że ludzie przyjeżdżają i nabierają sobie wody do baniaków.
Dojście do Skałek jest naprawdę przyjemne, utwardzona żwirowa droga, aż żałowaliśmy, że nie wzięliśmy rowerów, bo jechałoby się super. Co prawda po skręcie w lewo droga robi się bardziej piaszczysta, ale nadal można po niej spokojnie iść, stamtąd zostanie wam mniej więcej 30 minut do Skałek. Po drodze rozstawione są również tablice informacyjne, jedna z nich dotyczyła np. bartnictwa, czyli pszczelarstwa leśnego. W drzewie była wyryta barć, w której hodowano pszczoły.
I wreszcie dochodzi się do tych wysokich, okazałych skał, które wywierają w tobie niesamowite uczucie.
Skałki Piekło znajdują się w pobliżu wsi Niekłań Wielki. Znajdują się one na terenie rezerwatu przyrody nieożywionej utworzonego w 1959 roku, obejmuje ponad 6 ha lasu. Można je zwiedzać cały rok, za darmo, zwiedzanie Skałek trwa około 2h.
Skałki Piekło stworzone są z piaskowców triasowych i dolnojurajskich. Powstały w wyniku procesów erozyjnych, czyli procesów niszczących podłoże przez wodę lub wiatr. Skał Piekło utworzyły się poprzez działanie wody, ta jak wspominaliśmy kiedyś na terenie województwa świętokrzyskiego było płytkie, ciepłe morze, które zostało po lądolodzie. I tak fale, które zabierając piasek uderzały w skały stworzyły z nich to cudo. Zastanawiacie się pewnie jak to się stało, że całe skały nie znikły, po prostu wyższa ich partia jest twardsza od tej dolnej
Tworzą one niesamowite formacje skalne w postaci grzybów, kominów czy stołów, znajduje się w nich też mnóstwo jaskiń i zagłębień. Sięgają one od 2 do 8 m wysokości.
Piaskowiec na dole – przybrzeżny a piaskowiec u góry – plażowy. Rozumiemy to w ten sposób, że skały u dołu były pod wodą przy brzegu a skały u góry na plaży.
Skałki ciągną się na długość aż 1 kilometra.
Najbardziej niesamowite jest to, że powstały one około 200 mln lat temu, gdy tam byliśmy nie mogliśmy uwierzyć, że mają tyle lat i kiedyś skrywały się pod wodą. Tam gdzie chodziliśmy wszędzie była woda.
To jest niesamowite.
Tego dnia ewidentnie podążaliśmy miejscami przypominającymi scenerię rodem z gry Assasin. Z niejednej z tych skał asasyn zrobiłby skok wiary, oczywiście gdyby pod spodem było siano, woda lub sterta liści 😂
Jedyne, co nam się nie spodobało to napisy, podpisy wyryte w tych skałach. Powinniśmy szanować takie okazy przyrody, bo są wyjątkowe a niestety nie wszyscy tak do tego podchodzą i z tego powodu jest nam bardzo przykro. Szanujmy to, co oferuje nam natura.
Przechadzając się tak po tych skałkach usłyszeliśmy stukanie dzięcioła, przyjemnie było tak poobcować z naturą daleko od zgiełku miasta.
Poniżej vlog z tej wycieczki: